O kosmonautice
(60 minut)Vyprávění o autorovi nejgeniálnějších a nejbizarnějších konstrukcí nosných raket i několika projektů meziplanetárních lodí.
(90minut) Kolonizace volného prostoru je lákavá myšlenka. Znamená to ale, že si své nové světy musíme nejprve postavit.
(80 minut) Jak zásobit posádku kosmické lodě na dlouhé cestě jídlem, vodou a vzduchem? Už dlouho zkoumají kosmické agentury zvláštní řešení - napodobit uvnitř lodě ekosystém celé planety.
(60 minut) V 80 letech dvacátého století se skupina kolem německého konstruktéra Lutze Kaysera rozhodla vytvořit vlastní typ laciných kosmických raket, které by měly cenou konkurovat i raketoplánům. Jejich přístup byl osobitý – použili k tomu stroje na výrobu automobiů.
(60 minut) Na rozharaní mezi proudovými, náporovými a raketovými pohony vznikají konstrukce motorů příštích systémů pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu.
(60 minut)
Vedle přetlakových skafandrů představují skafandry na principu mechanického protitlaku zvláštní samostatnou cestu. Jejich vývoj probíhá s různými přestávkami od šedesátých let a v současnosti se opět dostává do popředí v souvislosti s možnou kolonizací Marsu. (s ukázkou principu)
(80 minut) Lidská sexualita na kosmických expedicích je mnohem vážnější téma, než by se z bulvárních článků zdálo.
(60 minut)
Co jsou to konspirační teorie a proč se jich tolik vyrojilo právě kolem projektu Apollo? Že znáte jen tu o přistání natočeném ve studiu? Tak ta je z nich zrovinka ta nejnudnější!
(60 minut)
Ve vědeckofantastických seriálech se na mezihvězdné lodě už pohíží jako na samozřejmost. Co kdybychom ale takovou loď opravdu měli postavit v současnosti nebo v nejbliších destiletích? Jaký bychom pro ni mohli zvolit pohon a jakou rychlostí by pak letěla?
(60 minut)
Počátky raketové techniky byly dosti divoké a nebezpečné. Přesto z nich nakonec vyrostly kosmické programy, které nás dovedly až na Měsíc. Určitě stojí za to si připomenout dobu, kdy se budoucí konstruktéři svému okolí jevili jen jakohrstka bláznů se sebevražednými sklony.
Kalendář akcí
V této rubrice nejsou žádné články.
Napište mi
Kontakt
Petr Tomek
petrtomek98@gmail.com